Jak hodować ?

jakhodowac

Absolutną podstawą hodowania jest przynależność do struktur związkowych i realizowanie swojej pasji na bazie wieloletnich zapisów i zgodnie z zasadami ogólnoświatowej organizacji kynologicznej FCI, którą w Polsce reprezentuje Związek Kynologiczny w Polsce.

Prawdziwy hodowca to jednak nie minimalista, który ogranicza się do płacenia składki w ZKwP, a pasjonat i hobbysta. Jest przede wszystkim ambasadorem rasy dbającym o to, by wyhodowane przez niego psy były zdrowe i zgodne z wzorcem rasy. Nie mnoży dlatego, bo ktoś chce kupować, raczej chroni psy przed popularnością, kiepskimi właścicielami i bezmyślnym dalszym rozmnażaniem.

HODOWAĆ CZY NIE HODOWAĆ ?

Jest wiele kwestii, których powinieneś mieć świadomość gdy rozważasz hodowanie alaskan malamute :

JAK HODOWAĆ ?

Dokumenty pochodzące z FCI są dokumentami obowiązującymi każdego hodowcę zrzeszonego w Związku Kynologicznym w Polsce (FCI). Natomiast dokumenty powstałe w czasie istnienia Klubu Rasy Alaskan Malamute w Polsce (KRAM) są owocem pracy hodowców alaskan malamute, i mimo że nie są na tę chwilę dokumentami wiążącymi, należy je traktować w tej materii jako kluczowe.

OCENA PRZYDATNOŚCI PSA DO HODOWLI

Wystawy organizowane w Polsce nie spełniają obecnie do końca swojej roli temacie selekcji osobników do hodowli.  Wystawia się bardzo mało psów, które bez problemu zdobywają uprawnienia hodowlane. W dziedzinie sędziowania naszej rasy zdecydowanie brakuje autorytetów sędziowskich, prawdziwych pasjonatów umiejących profesjonalnym okiem zestawić pokazywanego psa z wzorcem. To sprawia, że hodowca sam musi wziąć na siebie odpowiedzialność za ocenę przydatności swoich psów do hodowli, a to ogromnie trudne gdy się jest z nimi związanym emocjonalnie. Potrzeba wiedzy, obycia, czasu i … swoistego talentu, bo hodowanie po części jest sztuką. Niezbędne dokumenty :

CHOROBY GENETYCZNE

POSZUKIWANIE POŻĄDANYCH CECH

Tutaj tak naprawdę zaczyna się trud i znój. Alaskan alaskanowi nierówny. Nie każdy pies nadaje się do hodowli. Rolą hodowcy malamutów jest przede wszystkim nie popsuć doskonałego dzieła natury jakim jest malamut. Współczesny hodowca wiele czasu poświęca na analizy, poszukiwania i porówania psów po to, by w swoim programie mieć dobrych przedstawicieli rasy, zgodnych ze wzorcem, wolnych od chorób i o nieskazitelnych charakterach. Przydatne opracowania i bazy :

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Copy Protected by Tech Tips's CopyProtect Wordpress Blogs.