Polineuropatia

POLINEUROPATIA ALASKAN MALAMUTÓW

Polineuropatia (lub zespół obwodowy) to zespół uszkodzenia nerwów obwodowych.

Polineuropatia oznacza “wiele nieprawidłowości w zakresie układu nerwowego ” . Wczesna literatura na ten temat została napisana przez dr Larsa Moe z Norwegii. Tam właśnie stwierdzono liczne przypadki choroby u potomstwa pierwszego pokolenia Alaskan Malamute, których rodzice zostali importowani ze Stanów Zjednoczonych w latach 70tych XX wieku. W USA od tego czasu widziano tylko kilka przypadków Alaskan Malamutów dotkniętych tą chorobą .

Objawy choroby charakteryzuje brak koordynacji i niestabilność podczas poruszania się. Zostało to opisane jako chód króliczy, polegający na tym, że tylne nogi pracują razem, aby podtrzymać psa zamiast go napędzać . Stopień nasilenia objawów może różnić się od łagodnego do ciężkiego.  Pies może upadać, chodzić na palcach stóp ( ze stopą składaną pod siebie ) lub jego chód może być generalnie niezborny . Występuje też nietolerancja na wysiłek i ruch generalnie, utrata masy mięśniowej, zmiany w głosie/wokalizacji z powodu dotknięcia krtani  przez chorobę i problemy z przełykaniem. Pierwsze oznaki mogą być subtelne, pies jest ogólnie apatyczny, mało się rusza, nie skacze  lub wykazuje lekkie drżenie w nogach . Objawy mogą się znacznie różnić w zależności od psa .

Wiek zachorowań  to na ogół od sześciu miesięcy do dwóch lat. Większość przypadków wykrywa się w ciągu pierwszego roku życia. Większość przypadków zaobserwowanych klinicznie miała nagły początek.  Czasem właściciele zgłaszali, że ich psy zawsze wyglądały na  ”nieskoordynowane” , Niektóre malamuty przed wystąpieniem objawów normalnie pracowały zimą w zaprzęgu, nie  wykazując żadnych symptomów choroby.

Nie ma skutecznego leczenia polineuropatii u alaskan malamute, choć niektóre psy wydają się  „wyrastać z tego ” , podczas gdy inne są tak poważnie chore,  że wymagają  eutanazji . Początkowe objawy mogą trwać od sześciu do ośmiu miesięcy , a następnie gwałtownie się pogorszyć lub polepszyć. Nigdy jednak nie znikają całkowicie, dlatego ze względu na dynamikę  tej choroby począwszy od jej wystąpienia, jest ona tak trudna do jakiegokolwiek leczenia. Ponieważ choroba jest dość rzadka możne być często błędnie  zdiagnozowana, z uwagi na  inne choroby neurologiczne lub np.kręgosłupa , które mogą powodować podobne objawy.

Do jesieni 2011 roku, jedynym sposobem, aby ostatecznie zdiagnozować polineuropatię  w rasie alaskan malamute były rozległe i kosztowne biopsje nerwów i mięśni. Neurologiczne badania diagnostyczne obejmowały bowiem biopsje nerwów i mięśni, elektromiografii i szybkość przewodnictwa nerwowego . Jeżeli wyniki były pozytywne , badania pokazywały pogorszenie stanu osłonki mielinowej nerwów, wtedy przewodnictwo było wolniejsze niż zwykle.

Wczesna analiza wskazała, że ta choroba jest spowodowana przez gen recesywny tak jak karłowatość (chondrodysplaja AM) , czyli oboje rodzice muszą być nosicielami aby  potomstwo urodziło się chore. Jedynym sposobem, aby „zapanować” nad tą chorobą jest więc wyeliminować z hodowli rodziców i rodzeństwo chorego klinicznie psa.

W 2011 roku, Dr Merete Fredholma ogłosił, że skandynawska Polineuropatia Research Group (kierowana przez naukowców z Norwegii , Danii i Szwecji ) zidentyfikowała gen odpowiedzialny za tę chorobę i że badania będzie można rozpocząć w 2012 roku . Badania DNA potwierdziły, że ​​ta choroba jest spowodowana przez gen recesywny . Tak więc w przypadku, gdy pies jest  dotknięty  polineuropatią , oznacza to, iż oboje rodzice są przynajmniej nosicielami genu powodującego chorobę, a rodzeństwo ma  wysokie prawdopodobieństwo bycia dotkniętym lub nosicielem  genu który przekazuje chorobę .

Testy DNA są dostępne dla właścicieli i hodowców alaskan malamute od roku 2012. Badanie jest wykonywane z próbki krwi lub wymazu z policzka i wskazuje jednoznacznie czy pies jest wolny od choroby (clear),  jest jej nosicielem (carrier) czy też jest nią zainfekowany (affected).

Co to ​​oznacza dla właścicieli Alaskan Malamute ? To prawdziwy przełom dla naszej rasy , który pozwoli nam wyeliminować  chorobę genetyczną bez hodowli testowej i nie eliminując  dobrych psów z puli genowej.

Psy zainfekowane zaleca się wykluczać z hodowli, natomiast psy nosicieli zaleca się kojarzyć jedynie z psami wolnymi od genu.

W opinii eksperta:

„DR. JEROLD S BELL,

DVM, TUFTS UNIVERSITY SCHOOL OF VETERINARY MEDICINE
z jego artykułu „Efekty testów genetycznych: konstruktywne lub niszczące?”

“Testy genetyczne są po to, że pozwalają one  hodowcy na określenie, czy dany pies jest nosicielem wadliwego genu, wielu właścicieli może prawdopodobnie usuwać psy nosicieli z ich programu hodowlanego. Chociaż taka  jest ludzka natura, pokusa taka musi być przezwyciężona. Wszystkie psy są wartościowe w hodowli, zarówno te  które zostały wyhodowane i mają wynik normal (czyli wolny),  jak i te z wynikiem carrtier (nosiciel). W takich okolicznościach nosiciele powinni być po prostu kojarzeni z psami wolnymi od nosicielstwa. Wykluczone z hodowli powinny być psy z wynikiem affected czyli chory ”

Gdzie wykonać badania w Polsce ?

Laboklin Polska
(oferty nie ma stronie, ale badanie jest przeprowadzane, krew pobiera Twój weterynarz i przesyła próbkę do laboraturoum Labnoklin w Warszawie, koszt samego testu ok. 160 zł)

http://laboklin.pl/pages/html/pl/oferta_badan/oferta_badan_main.html

Gdzie można wykonać badania w Europie?

http://www.laboklin.com/?lang=pl

http://www.genomia.cz/

University of Copenhagen, Denmark

Genoscoper, Finland

University of Madrid, Spain

Bazy psów przebadanych

Rosja : http://malamuts.ru/med/rezultaty-testirovaniya-na-polinejropatiyu-pn-malamutov-v-rossii.html

Ogólnoświatowa : http://www.ampoly.info/testeddogs.php

Polska : http://rodowodyalaskanmalamute.pl/charts/rbadph.php

Zasady dziedziczenia

OJCIEC

  MATKA   Potomstwo
         
Clear
x
Clear
>
100% Clear
         
clear
x
carrier
>
50%  Clear + 50% carriers
         
clear
x
affected
>
100% carriers
         
carrier
x
Clear
>
50%  Clear + 50% carriers
         
carrier
x
carrier
>
25% clear + 25% affected + 50% carriers
         
carrier
x
affected
>
50% carriers + 50% affected
         
affected
x
Clear
>
100%  carriers
         
affected
x
carrier
>
50% carriers + 50% affected
         
affected
x
affected
>
100% affected

Żródło Laboklin.de

Alaskan malamute z polineuropatią

http://youtu.be/ybpXTpMLzZo

żródło Youtube.com

opracowanie: mgr Iwona Lenarczyk-Małecka

www.arcticchallenge.com.pl

www.alaskan.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Preview:

Spam Protection by WP-SpamFree

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Copy Protected by Tech Tips's CopyProtect Wordpress Blogs.