Zakup kolorowego szczeniaka

ZAKUP SZCZENIAKA O NIETYPOWYM UMASZCZENIU

(zagadnienie stanowi moduł w ramach większego opracowania “Genetyka Koloru sierści malamuta”)

Po tym jak moja strona na temat genetyki podlinkowana została w wielu miejscach i coraz więcej ludzi zaczęło wpadać na jej trop, zaczęłam dostawać coraz to więcej zapytań na temat zakupu szczeniąt, oraz o to gdzie kupić takie o mniej popularnym umaszczeniu. Wymieniłam na ten temat wiele niezwykle interesujących maili z różnymi osobami i były one na tyle miłe, że pozwoliły mi na nawiązanie do naszej korespondencji na tej stronie.

Po pierwsze, bardzo istotne jest uświadomienie sobie, że żaden „dobry” pies zaprzęgowy nie ma złego koloru. Innymi słowy znaczy to, że kolor zawsze powinien być mało istotnym czynnikiem podczas planowania miotu Malamutów. Zdrowie i temperament są sprawami nadrzędnymi, a zaraz za nimi idzie zdolność do pracy i prawidłowa budowa. Jeżeli kupujesz szczeniaka to właśnie te cechy (a nie kolor) powinny być sprawami kluczowymi.

Mówiąc to, oczywiście rozumiem posiadanie preferencji wobec jakiegoś konkretnego koloru. Przyznaję również że sama mam swój gust odnośnie koloru i otwarcie przyznaję że moje ulubione umaszczenie to prawdziwe mahoniowy. Sama jednak nie posiadam takiego psa i nie jest to spowodowane faktem, że nie wiem gdzie takiego psa nabyć.

Dla niektórych ludzi trudnym do zrozumienia jest fakt, że rzadkie kolory nie są zbyt często produkowane przez odpowiedzialnych hodowców. Jest to spowodowane wieloma względami i nie znaczy, że są to kolory „złe” w jakimkolwiek sensie. Dzieje się tak dlatego, że żaden odpowiedzialny hodowca nie prowadzi selekcji „na kolor” – ważniejszymi faktorami są zdrowie, temperament, sylwetka czy zdolność do pracy. Jako że nie prowadzą oni selekcji pod względem specyficznego koloru, dlatego też mniej popularne ubarwienia nie zdarzają się często. Pomimo że osobiście mogę kochać mahoniowy, moje preferencje nie przysłaniają mi celu najistotniejszego: otrzymania szczenięcia zdrowego, z dobrym temperamentem, który będzie odpowiedni dla mojej rodziny i aktywności. W dalszej perspektywie te kwestie są o WIELE ważniejsze niż sam kolor.

Są hodowcy dla których kolor jest bardzo istotnym kryterium w trakcie planowania skojarzenia. Oczywiście nie posuwam się tak daleko aby twierdzić że czymś negatywnym jest branie pod uwagę umaszczenia jako istotnego czynnika. Jednak planowanie miotu na podstawie jednego czy dwóch walorów (jak na przykład kolor lub wielkość) jest zawsze bardzo ryzykowne. Takie działanie odciąga uwagę najważniejszego celu – zdrowych szczeniaków o dobrym temperamencie, takich które spełniają kryteria wyglądu i zachowania Malamuta.


Na co w takim razie musisz zwrócić uwagę jeżeli jesteś zainteresowany nabyciem szczeniaka o specyficznym i mało popularnym umaszczeniu? Tutaj przedstawiam podstawowe wskazówki:

1) Kolor nie jest wyznacznikiem wartości

Dobry hodowca ocenia swoje szczeniaki pod względem charakteru, zdolności do pracy, przydatności do różnych aktywności, oraz potencjału hodowlanego. Jego celem nie jest tylko znalezienie im dobrych domów ale również dopasowanie odpowiedniego szczeniaka do konkretnego właściciela. Hodowcy mogą różnie wartościować psiaki bazując na ich specyficznym potencjale (np. szczeniak który będzie bardzo przyjacielskim kompanem, niekoniecznie sprawdzi się jako pies zaprzęgowy, może mieć również wady dyskwalifikujące go jako reproduktora – wtedy hodowca powinien odpowiednio zmienić jego cenę). Odpowiedzialni hodowcy nie wartościują szczeniaka na podstawie nieistotnych walorów, takich jak kolor. Nie używają określenia „rzadki” przy promocji swoich miotów i nie różnicują ceny pod względem ubarwienia. Mogą jednak policzyć mniej za psa z wadą która powinna wykluczyć go z dalszej hodowli, jak np. nadmierne, białe znaczenie czy długi włos. Obydwa te czynniki dobry hodowca powinien eliminować i sprzedawać szczeniaki jako nie przeznaczone do dalszej hodowli.

2) Zdrowie jest najważniejsze

W życiu nie ma żadnych gwarancji. Odpowiedzialny hodowca zrobi jednak wszystko co w jego mocy aby szczeniaki urodziły się zdrowe i wyrosły na wartościowe psy. Dla hodowcy o dobrej reputacji absolutnym minimum jest przebadanie bioder i oczu u wszystkich dorosłych psów używanych w hodowli. To oznacza że rodzice szczeniaków będą miały oficjalny dokument potwierdzający badania. Prawdziwy hodowca dodatkowo pójdzie kilka kroków dalej, badając mi. in. stawy łokciowe, tarczycę oraz serce. Zbierze również informacje o dziadkach, ciotkach, wujkach czy kuzynach. Dobry hodowca będzie zaszczycony dyskusją na temat wszystkich spraw które pojawiły się w całej linii.

Proszę, wystrzegajcie się hodowców którzy twierdzą że ich linia malamutów nigdy nie miała problemów zdrowotnych. Często jest to usprawiedliwianie braku badań, pomimo że niemożliwym jest wykluczenie niektórych chorób jeżeli pies nie będzie przebadany pod ich kątem. Tak samo jak w ludzkich rodzinach, nie ma malamucich linii, gdzie problemy zdrowotne po prostu nie występują. Dobry hodowca robi dokładne badania aby zrozumieć jakie choroby występowały w jego linii i kształtuje swój plan hodowlany tak, aby zminimalizować szanse na pojawienie się ich ponownie.

3) Dobry hodowca interesuje się tym do jakich domów trafią jego szczeniaki

Odpowiedzialni hodowcy nie tyle sprzedają szczeniaki, co umieszczają je w odpowiednich domach. Chcą mieć pewność, że nowy właściciel jest dobrze dobrany do konkretnego szczeniaka i rasy, a miejsce do którego trafi pies będzie jego domem do końca życia. Malamuty są uroczymi szczeniakami, jednak wyrastają na duże i niesamowicie silne psy, które są zarówno inteligentne jak i mają własne zdanie. Nie nadają się do każdego domu i dobry hodowca doskonale zdaje sobie z tego sprawę. Z tego powodu, odpowiedzialni hodowcy zadają całą masę pytań każdemu zainteresowanemu ich psem. Nie chodzi tylko o to czy ktoś ma pieniądze na szczeniaka. Ważniejsze jest to czy pies idzie w odpowiednie miejsce i czy właściciel jest przygotowany na to aby zaopiekować się przedstawicielem tak wymagającej rasy. Dobry hodowca dba o swojego psa przez całe jego życie. Dokłada wszelkich starań aby po pierwsze, zyskać pewność że szczeniak trafił do docelowego domu. Jeżeli jednak wydarzy się coś nieprzewidzianego zawsze zabierze z powrotem każdego psa którego powołał do życia. Zapewni również pomoc i wsparcie kiedykolwiek jest ono potrzebne właścicielom szczeniaków z jego hodowli i będzie to kontynuował przez całą długość życia psa.

4) Szczeniaki zawsze powinny być dokładnie dopasowane do ich nowej rodziny

Odpowiedzialny hodowca nigdy nie pozwoli nowym właścicielom wybrać szczeniaka samodzielnie. Szanujący się hodowca ocenia szczeniaki w czasie ich dorastania i rozumie że różne osobniki w miocie będą miały różne temperamenty. Ma odpowiednią wiedzę żeby na podstawie obserwacji zarówno na charakteru jak i na innych cech szczeniaka móc dopasować go do odpowiedniej rodziny. Na przykład, pies odpowiedni dla domu w którym będzie codziennie biegał w zaprzęgu będzie kiepskim wyborem dla rodziny lubiącej spokojne spacery parę razy w tygodniu. Dobry hodowca kontynuuje ocenianie szczeniaka w trakcie dorastania i ostrożnie dopasowuje szczeniaki i nowe domy które się nimi interesują. Kolor nie powinien odgrywać w tym przypadku żadnej istotnej roli.

5) Dobry hodowca jest aktywnie zaangażowany w sprawy psów.

Hodowcy o dobrej reputacji nie tylko rozmnażają psy. Są również zaangażowani w sprawy rasy na inne sposoby. Prezentują swoje psy, ćwiczą posłuszeństwo, aqility, uciągi, pozwalają psom pracować w zaprzęgach czy regularnie biorą udział w innych zajęciach dla psów. Często są zrzeszeni w lokalnych klubach czy organizacjach a ich psy mają tytuły (dodatkowe litery występujące przez i po imieniu) określające ich osiągnięcia w jakimkolwiek aspekcie ich aktywności. Takie zaangażowanie w sprawę psów spoza swojego podwórka zapewnia hodowcy lepszą perspektywę na kwestie własnych psów i stwarza dodatkowe możliwości nauki. Tacy ludzie nie tylko rozmnażają psy aby sprzedawać szczeniaki, ich hodowle realizują określony program, dzięki któremu ich szczeniaki spełniają określone kryteria doskonałego zdrowia, temperamentu i eksterieru. Główny nacisk kładziony jest na wyhodowanie psa który będzie nie tylko wspaniałym towarzyszem ale będzie również cechował się właściwym wyglądem oraz zdolnością do współzawodnictwa.

Wszystkie te sprawy powinny być nadrzędne w trakcie wyboru hodowcy od którego zamierzamy otrzymać nowego członka rodziny. Kolor naprawdę nie powinien być istotny, chociaż zdaję sobie sprawę że ma swoją wagę. Tym dla tych dla których jest on naprawdę ważny proponuję cierpliwość. Pomimo faktu, że niektóre umaszczenia nie są zbyt popularne, niektóre nie są uznawane za bardzo trudne do zdobycia, np rudy. Jest wielu cenionych hodowców u których jest ono popularne. Jednak poszukiwania hodowcy który przykłada dużą wagę do zdrowia i temperamentu a przy okazji oferuje szczeniaki w preferowanym kolorze, może zająć trochę czasu i wysiłku. Jednak koniec końców jest to opłacalne. Dlatego nie ograniczaj się do najbliższych hodowców, bądź nawet gotowy poczekać na narodziny właściwego szczeniaka.

W swoich poszukiwaniach odpowiedniego psa możesz natrafić na różne chwyty marketingowe:

  • „Rzadkie” cokolwiek ( kolor, rozmiar, długość włosa czy jakaś inna cecha)
  • Regularnie dostępne szczeniaki (więcej niż kilka miotów rocznie)
  • Cena oparta na nieistotnej cesze, takiej jak kolor, rozmiar czy długość futra
  • Psy które same nie mają tytułów tylko są określone jako „po czempionach”, „po mistrzach” itp.
  • Strona internetowa, która zorientowana jest głównie na sprzedaż szczeniaków

Wszystkie te rzeczy są znakami ostrzegawczymi, sugerującymi że powinieneś dobrze przyjrzeć się hodowcy. A najlepiej poszukać kogoś odpowiedniejszego.

autor: Nichole Royer
tłum. Paulina Naciążek

Zanim pomyślisz o zakupie, pomyśl o adopcji. Być może to na Ciebie czeka jeden z wielu podopiecznych Fundacji Adopcje Malamutów? Bywają nimi również psy kolorowe. Odwiedź stronę Fundacji Adopcje Malalamutów.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Preview:

Spam Protection by WP-SpamFree

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Copy Protected by Tech Tips's CopyProtect Wordpress Blogs.