Z czego zrezygnować dla malamuta ?

Myśląc o zakupie malamuta ogarnia Cię euforia. Marzysz i śnisz o swoim wymarzonym psie, o cudownych chwilach jakie z nim spędzisz, jego ciepłym futerku i wspólnych spacerach. Malamut na pewno wniesie w Twoje życie wiele wspaniałych wartości, ale jeśli to Twój pierwszy pies pomyśl też o tym z czego będziesz musiał zrezygnować.

1. Czysty dom. Malamut bardzo dobrze czuje się w warunkach domowych, szybko przyzwyczaja się do wygód, ogromnie ceni bliskość człowieka. Jego wspaniała okrywa bywa jednak dokuczliwa dla domu. Zbierające się w kątach białe „koty” z podszerstka wymagają codziennego odkurzania. W okresie wylinki odkurzać trzeba nawet kilkukrotnie w ciągu dnia, do tego trzepać okrycia i na mokro zbierać podszerstek z obić. Malamut żyjący w domu z ogrodem wnosi do domu nieustannie piach i błoto. Wypoczywający po spacerze zostawi po godzinie cały brud na posłaniu, sam pozostając czysty.

2. Wypielęgnowany ogródek. Wiele malamutów ma skłonności ogrodnicze. Przesadzanie, pielenie, nawadnianie, przekopywanie czy przycinanie potrafi bardzo pasjonować malamuty w każdym wieku. Jeśli posiadasz wypielęgnowany ogród, który jest Twoją dumą wpuszczenie tam malamuta może zrujnować Twoją wieloletnią pracę. Rozwiązaniem jest wygrodzenie ogródka lub odpuszczenie sobie ambicji ogrodniczych i urządzenie ogródka w taki sposób, by był łatwy w utrzymaniu przy psie (ziemia, żwir, tłuczeń, trawa).

3. Ciemne ubrania. To prawdziwy wyczyn, by wyjść rano do pracy w ciemnym (czarnym) eleganckim ubraniu i nie „okłaczyć” się, nawet gdy unika się wylewnych powitań z psem. Rolka do ubrań będzie więc Twoim nieodłącznym towarzyszem, ale nawet ona nie zagwarantuje Ci idealnego wyglądu w pracy. Odtąd dbałość o ubrania zajmie Ci więcej czasu, lub zmusi do rezygnacji z ciemnych kolorów i „chwytliwych” materiałów. Odtąd perfekcyjnie będziesz wyglądać tylko w nowych ubraniach. Jest to wielki problem dla osób pracujących w warunkach biurowych, gdzie oficjalny strój jest wymagany na co dzień.

4. Spokojny spacer na smyczy. Wielokrotnie obserwowałeś spacerowiczów z psami i marzysz o tym by tak się właśnie leniwie przechadzać. Spacer z malamutem to nie to samo to spacer z innym psem. Nie poprowadzisz go na luźnej smyczy. Każde wyjście z malamutem to sportowe wyzwanie – pies silnie ciągnie, a Ty musisz za nim nadążyć. Próba przyuczenia malamuta do chodzenia na luźnej smyczy bądź luzem bywa możliwa, ale tylko sporadyczne przypadki kończą się sukcesem. Malamut musi ciągnąć bo jest psem pociągowym, to jego natura i kupując malamuta trzeba ten fakt zaakceptować.

5. Spuszczanie psa. Widok psa w swobodnym ruchu, galopie, buszującego po łące czy lesie to radość dla oczu właściciela i gratka dla psa. Mimo, że i malamutowi sprawia to ogromną radość, to niestety jego niezależność wyklucza zaufanie. Spuszczony malamut zwykle zrobi coś niepożądanego, najpewniej zniknie nam z pola widzenia i nie będzie reagował na przywołania. Wróci gdy zechce. Bywa, że spuszczone psy gubią się, wpadają w jakieś tarapaty, a przynajmniej wytarzają się w czymś bardzo śmierdzącym. Biegający luzem nieposłuszny pies to zagrożenie dla innych spacerowiczów i cel dla myśliwych. Nie ma więc możliwości, że ten pies wybiega się sam, a biegać musi, więc trzeba biegać lub jeździć z nim.

6. Twoje ulubione wakacje. Co rok spędzasz latem dwa tygodnie w Egipcie na plaży i tydzień zimą na nartach w Południowym Tyrolu? Fantastycznie. Jednak żadna z tych opcji nie uwzględnia Twojego nowego przyjaciela – malamuta. W Egipcie ugotuje się żywcem, a zimą nie będzie przecież czekał na Ciebie w barze. Pozostawienie psa – członka rodziny z kimś obcym lub w hotelu na dwa tygodnie jest bezduszne, a czy wchodzi w grę zmiana Twoich przyzwyczajeń urlopowych ? Zamiast Egiptu – domek na Mazurach, zamiast kurortu z 200 km tras narciarskich – baza dla narciarzy biegowych i skikjoring z malamutem ? Wielki dylemat i wyrzeczenie, przynajmniej na kilkanaście lat.

7. Czysty samochód. Spacer za miastem, wyprawa nad wodę, weekend u rodziny … W samochodzie, którym przewozisz malamuta bardzo trudno utrzymać czystość. Fantastyczne zdolności malamuciego futra do samooczyszczania tutaj są akurat koszmarem, bo większość brudu zebranego podczas spaceru wyleci z malamuta w samochodzie. Z takich spacerów malamut często wraca wytarzany w nieczystościach … Żadne maty ani podkładki nie uchronią obić samochodu przez łapaniem kłaków, wystarczy otworzyć okno podczas jazdy, a kłaki wzbijają się w powietrze i osiadają gdzie chcą. Samochód właściciela malamuta wymaga solidnego prania przynajmniej raz na kwartał i systematycznego dokładnego odkurzania. Zapach wnika w obicia i jest zwykle niewywabialny. Trzeba go polubić  Przed sprzedażą samochodu niezbędna jest wymiana tapicerki.

8. Sterylność i poprawność. Malamut jest psem, co oznacza że posiada instynkty, którym nie umie się oprzeć. Z pasją poluje, pożera zdobycz, zajada się znalezioną padliną, przynosi właścicielowi trofea, tarza się w padlinie i odchodach (również ludzkich), ślini, wylizuje mocz innych psów… Aby zaprowadzić porządek po takiej przygodzie, co właściciel malamuta musi robić regularnie, musisz mieć silne nerwy i uodpornić się na obrzydliwości.

zebrała: trustin

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Copy Protected by Tech Tips's CopyProtect Wordpress Blogs.