Tajniki groomingu malamuta

Proces przygotowania malamuta do wystawy sam w sobie jest bardzo pracochłonny i w zależności od obfitości okrywy włosowej i używanej suszarki zajmuje 5 i więcej godzin. Tajniki groomingu, nie są jednak tak straszne jak mogłoby się to wydawać. W naszym podręczniku prezentujemy wszystkie czynności “krok po kroku” ilustrując je dodatkowo zdjęciami. Na zdjęciach zaprezentowano tę samą suczkę aby jak najdokładniej pokazać efekty zabiegów.

Koszt dobrze wykonanego groomingu w salonie fryzjerskim to ok. 100 zł, nie każdy gabinet jednak można nazwać specjalistycznym. Warto więc wiedzieć w jakich granicach możemy się poruszać, a jeśli wystawiamy malamuta regularnie i dysponujemy odpowiednimi narzędziami (suszarka, szczotki, obcinacze) na pewno sporo oszczędzimy robiąc to samodzielnie.

NIEZBĘDNE PRODUKTY I NARZĘDZIA

  • szampon usuwający zabrudzenia
  • szampon wybielający
  • spray do modelowania włosa (nie lakier)
  • obcinacze do pazurów
  • nożyczki
  • puder wybielający
  • podkład pod puder
  • suszarka (najlepiej specjalną przypomnającą miniaturowy odkurzacz, o bardzo dużej mocy, skróci to czas przygotowania psa nawet o kilka godzin

KĄPIEL
Jeżeli malamut jest w trakcie linienia zanim go wykąpiemy musimy go bardzo dokładnie wyczesać, ponieważ nie dość że w wannie pozostanie całe nie wyczesane futro to dodatkowo to, które wypadnie podczas kapieli.

Najpierw dokładnie moczymy psa.

groom5

Nakładamy szampon usuwający zabrudzenia i dokładnie myjemy psa aż do pojawienia się piany, następnie spłukujemy.

groom6

Nalewamy do wanny wodę na wysokość psich nadgarstków, wlewamy troszkę szamponu wybielającego do delikatnego zapienienia. Pomoże to usunąć wszelakie zażółcenia tej części łap.

groom8

Następnie szampon wybielający nakładamy na calego psa (który stoi w wodzie z szamponem wybielającym). Spłukujemy bardzo dokładnie tak aby pozbyć sie całego szamponu.

Zanim wytrzemy całego psa, ręcznikiem bardzo dokładnie “szorujemy” głowę psa. Dzięki temu unikniemy mycia pyska szamponem .

groom10

Kolejna czynność to wytarcie psa ręcznikiem. Zaraz po tym obcinamy pazury. Kiedy są wilgotne łatwiej je obciąć, dlatego wykonujemy to bezpośrednio po kąpieli.

groom9

SUSZENIE
Suszenie malamuta jest kluczowe. Pies po zabiegu musi być całkiem suchy. Jeżeli mamy profesjonalna suszarkę skróci nam to znacznie czas i polepszy efekt, jeżeli nie – po prostu spędzimy więcej czasu podczas suszenia.

Ważne aby nasza zwykła suszarka nie posiadała jonizatora i miała możliwość zmiany temperatury nawiewu. Zwykle kilkukrotnie przerywa się suszenie i daje malamutowi “odparować” (5-10 minut). Dopiero po przewietrzeniu futra można dobrze ocenić czy nie pozostały jeszcze na nim zawilgocenia. Najlepiej nie suszyć malamuta gorącym powietrzem, bowiem futro może się odparzyć, a nam chodzi o uzyskanie naturalnego efektu. Najdłużej suszą się okolice łba, szyja (kryza) i podbrzusze.

Podczas suszenia szybkimi ruchami szczotki podnosimy okrywę rozczesując i czesząc raz “pod włos”, raz ”z włosem”. Idealnie suszyć malamuta na dworze, bowiem w zamkniętym, dusznym pomieszczeniu ta ciężka praca przekształca się w harówkę.

Malamuta, który ma być wystawiany od szczeniaka należy oswajać z suszarką i staniem na stole (groomerskim).

groom11

Ogon suszymy zaczesując pod włos a potem z włosem nie używając suszarki.

groom17

groom18

KOREKTA ŁAP

Kiedy wysuszymy całego psa zabieramy się za wycinanie futra pomiędzy opuszkami i modelowanie łapek.

Łapy to jedyne miejsce, które możemy skorygować nożycami. Korygowanie innych elementów okrywy malamuta przed wystawą jest zabronione. Wycinamy włoski znajdujące się pomiędzy opuszkami. Włoski przykrywające pazury przycinamy równając do poziomu „ziemi”, tak by nie odsłaniały pazurów. Tego zabiegu malamuty nie lubią, efekt przycinanych włosków łaskocze je i cofają łapy.

groom12

groom13

MODELOWANIE OKRYWY

Nakładamy na wysuszone futro spray modelujący włos tak aby futro powierzchownie było wilgotne, jeżeli pies boi się odgłosu sprayu można go zainteresować smakołykiem.

groom19

Po nałożeniu sprayu znów używamy suszarki, futro na karku zaczesujemy ku górze i pod włos, najpierw szczotka a potem grzebieniem.

groom14

groom15

groom20

Musimy zwrócić szczególna uwagę na futerko pod szyja ponieważ nie rozczesane futro w tamtym miejscu od razu rzuca się w oczy i jest bardzo nieestetyczne. Tą partie także czeszemy pod włos grzebykiem.

MODELOWANIE ŁAP

Na łapki nakładamy niewielką ilość podkladu pod puder

groom21

Podkład wcieramy bardzo dokładnie w futro

groom22

Nakładamy niewielką ilość pudru.

groom23

Puder bardzo dokładnie wcieramy (wtedy utrzyma się dłużej)

groom24

Po wtarciu pudru zaczesujemy futro szczoteczka na łapkach ku górze.

groom25

EFEKT KOŃCOWY :)

groom_po3

Tekst i zdjęcia: Barbara Tokarska

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Copy Protected by Tech Tips's CopyProtect Wordpress Blogs.