Niedoczynność tarczycy

NIEDOCZYNNOŚĆ TARCZYCY

Niedoczynność tarczycy u psów spowodowana jest niedostatecznym wytwarzaniem hormonów tarczycy, doprowadzającym do wieloukładowego zaburzenia przemiany materii. Choroba przez długi czas może rozwijać się niepostrzeżenie. Większość przypadków niedoczynności tarczycy spowodowanych jest uszkodzeniem gruczołu tarczowego.

Tarczyca psa zbudowana jest z dwóch podłużnych płatów, które łączą się ze sobą za pomocą tzw. cieśni. Płaty położone są na brzusznej powierzchni szyi, wzdłuż tchawicy, rozpoczynają się pod krtanią, a kończą 5 cm poniżej. Hormony tarczycy odgrywają główna rolę w
przemianie węglowodanów, tłuszczów i białek. Biorą udział również w regulacji wydzielania innych hormonów. Niedoczynność tarczycy zwykle pojawia się u psów między 4 a 10 rokiem życia. Rasami predysponowanymi do tej choroby są: beagle, dobermany, golden retrivery, jamniki, owczarki niemieckie, dogi niemieckie, pudle, cocker spaniele, zdarza się też u malamutów. Przyczyną choroby jest niedobór hormonów tarczycy. Może być wrodzona (występuje rzadko) oraz nabyta, pierwotna i wtórna.

Pierwotna powstaje w wyniku bezpośredniego niedoboru hormonu tarczycy (z powodu limfocytarnego zapalenia tarczycy, jej zniszczenia przez nowotwór lub idiomatycznego zaniku). Wtórna niedoczynność tarczycy powstaje w wyniku niedoboru przysadkowego hormonu tyreotropiny (np.z powodu wad wrodzonych, niedoczynności przysadki lub zniszczenia przysadki przez nowotwór).

Wrodzona pierwotna niedoczynność jest najczęściej skutkiem wad rozwojowych, np. brak gruczołu tarczowego lub całkowity niedobór jodu. Wrodzona wtórna występuje głównie u owczarków niemieckich w przebiegu karłowatości przysadkowej. Objawy niedoczynności tarczycy są bardzo zróżnicowane, obserwuje się zmiany skórne, zaburzenia metaboliczne, behawioralne, zaburzenia ze strony układu rozrodczego, nerwowo-mięśniowego, narządu wzroku i krążenia. Objawy dermatologiczne to przede wszystkim obustronne i symetryczne wyłysienia (na bokach ciała, u podstawy małżowin usznych oraz na ogonie, tzw. szczurzy ogon) a także łojotok z łamliwymi włosami, które po wypadnięciu potrzebują dwukrotnie dłuższego czasu na odrośnięcie. Skóra staje się zgrubiała, dochodzi do przebarwień, zliszajowacenia skóry stawów nadgarstkowych i skokowych oraz nawrotowych ropnych zapaleń skóry. Objawami zaburzeń metabolicznych są: ospałość, otyłość i zaburzenia termoregulacji manifestujące się wrażliwością na zimno. U suk dochodzi do zaburzeń w cyklu rozwojowym doprowadzających do niepłodności, u suk ciężarnych do poronień, u samców do spadku libido i zaburzeń w spermatogenezie i zaniku jąder. Dochodzi także do zaburzeń w perystaltyce jelit objawiające się zaparciami.

Wśród objawów neurologicznych wyróżnia się skurcze, sztywny chód, niedowład mięśni pyska, niezborność, skrzywienie głowy oraz porażenie krtani. Do objawów sercowo-naczyniowych należy słabe tętno i bradykardia (łac. bradycardia – stan, kiedy częstość akcji serca wynosi poniżej 50 razy na minutę). Zmianom ulega też często narząd wzroku, dochodzi do lipidozy rogówki i stłuszczenia siatkówki. Rozpoznanie niedoczynności tarczycy opiera się na wywiadzie, badaniach labolatoryjnych i badaniu klinicznym. W badaniu labolatoryjnym należy zwrócić uwagę na podwyższenie poziomu kinazy kreatyninowej i enzymów wątrobowych, hipercholesterolemię i hipertrójglicerydemię.

Wiele chorób oraz stosowanych leków może być powodem zaburzeń w czynności tarczycy. Należy więc uważać, żeby nie pomylić pierwotnej niedoczynności z niedoczynnością wywołaną lekami lub innymi jednostkami chorobowymi.

opracowała: elle
na podstawie artykułu pt. “Niedoczynność tarczycy u psów” autorstwa lek.wet. Agnieszka Sikorska, prof.dr hab. J. Nicpoń Katedra Chorób Wewnętrznych i Pasożytniczych z Kliniką Chorób Koni, Psów i Kotów Wydziału Medycyny Weterynaryjnej, Uniwersytet Przyrodniczy we Wroclawiu w dwumiesięczniku Weterynaria w praktyce 3/2007

POLECAMY

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Copy Protected by Tech Tips's CopyProtect Wordpress Blogs.