Jedzenie domowe

Przygotowywanie posiłków taką metodą jest pracochłonne i wymaga różnego rodzaju urozmaiceń diety, aby nasz malamut nie znudził się codziennie taką sama zawartością miski.

Do przygotowywania posiłków domowych najlepiej używać mięsa wołowego lub drobiowego, jako wypełniacza ryżu lub makaronu oraz różnego rodzaju dodatków. Jako wypełniacz można także używać specjalnego „psiego makaronu” bez gotowania, który jedynie zalewa się woda i po kilku minutach jest gotowy do spożycia.

Każdy hodowca i właściciel ma własną filozofię na przyrządzanie posiłków i pewnie każda jest słuszna o ile dobrze służy naszemu psu.

Poniżej przybliżę Wam, w jaki sposób przygotowywać posiłki domowe, jakie są ich koszty oraz jak dużo wysiłku będą one od Was wymagać.

Podstawową sprawa jest rozeznanie na lokalnym rynku oraz ile malamutów liczy nasze stado. Przy jednym lub dwóch psiakach można dokonywać zakupów w lokalnym sklepie, jednak, gdy nasze stado liczy już ”kilka sztuk” warto rozejrzeć się za jakąś hurtownią lub najlepiej producentem. Będziemy mogli wtedy naszych zakupów dokonywać w dużo niższych cenach.

Warto także zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt chłodniczy do przechowywania mięsa. Dużo wygodniej będzie dokonywać zakupów większej ilości np. raz w miesiącu, otrzymamy wtedy również dużo korzystniejsze ceny a także możliwość zaopatrywania się u producentów mięsa czy w ubojniach. Przy zamówieniach pow. 100 kg możemy najczęściej liczyć na bezpłatny transport do naszego domu. Wszystko jednak zależy od indywidualnych uzgodnień oraz odległości jak dzieli nas od miejsca zakupów. Dlatego tak ważne jest sprawdzenie rynku, bo może okazać się, że w pobliży mamy jakąś ubojnię, która będzie zainteresowana dostarczaniem nam mięsa. Warto mieć namiary na ubojnię lub hurtownię mięsa wołowego jak i drobiowego, w hurtowniach często możemy dostać oba gatunki mięsa natomiast w ubojniach jest to mało realne. Zaopatrując się w mięso w takich miejscach mamy duże szanse, że kupujemy świeże, przebadane mięso. Zawsze jednak warto za pierwszym razem dokonać zakupów mniejszej ilości, aby sprawdzić jakość produktów, można także porozmawiać z innymi osobami, karmiącymi w podobny sposób, aby uzyskać ewentualne namiary na sprawdzonych producentów.

Gdy mamy już wybranego dostawcę mięsa dla naszych psów, należy poszukać miejsca gdzie będziemy zaopatrzyć się w wypełniacz ( ryż, makaron). Ceny czasem są bardzo różne, najlepiej jak to mówią w reklamach „złapać okazję” w hipermarkecie i zakupić wiesza ilość aby starczyło do następnej promocji. Czas przydatności do spożycia tego typu produktów jest długi, więc nie ma obawy, że się popsuje. Dodatkowo musimy także do tak przygotowywanych posiłków podawać różnego rodzaju dodatki takie, jak warzywa i owoce oraz inne urozmaicenia takie jak ryby, jogurty itp. Musimy pamiętać, że do posiłków naturalnych musimy także dodawać witaminy, bo w procesie gotowania część z nich nam wyparowuje.

Kolejnym punktem to zakup odpowiednich naczyń do gotowania, o ile dla jednego lub dwóch piesków możemy używać własnych garnków o tyle dla większej liczby psów przydają się odpowiednio duże, osobiście polecam metalowe, które utrzymują ciepło przez wiele godzin a także chronią przygotowane jedzenie przed zepsuciem. Wszystko jednak zależy od pogody i w upalne lato nawet taki garnek nie chroni przygotowanych wcześniej posiłków. Decydując się na taki sposób karmienia należy pamiętać, że przy bardziej licznym stadzie gotowanie jedzenia będzie naszym codziennym obowiązkiem, na który poświecimy przynajmniej 1,5 godziny.

Osobiście używam do gotowania mrożonego mięsa bez kości, które jest wcześniej zmielone, aby maksymalnie skrócić czas gotowania, warzywa i owoce są również mrożone. Najlepiej w okresie letnim, kiedy jest na nie sezon zaopatrzyć się w większą ich ilość, obrać, pokroić, ewentualnie starkować i zamrozić. Zakup warzyw i owoców zimowa porą to spory wydatek i lepiej go unikać.

Kilka przydatnych rad dla osób, które zaczynają karmić w sposób domowy

  • Aby przygotowane posiłki były jak najdłużej zachowywały świeżość nie należy gotować razem mięsa i wypełniacza ani ich razem przechowywać.
  • Aby warzywa i owoce zawierały jak najwięcej odżywczych składników nie należy ich gotować a jedynie, jeżeli używamy mrożonych produktów, dodać je do wypełniacza w ostatniej fazie gotowania lub dołożyć bezpośrednio do misek, jeżeli używamy produktów świeżych.
  • Nie należy warzyw i owoców przechowywać razem z mięsem, bo to powoduje jego szybsze zepsucie.
  • Posiłki najlepiej przygotowywać dzień wcześniej, co pozwoli na naturalne wystygniecie gotowanych produktów.
  • W okresie letnim należy pamiętać, aby chronić jedzenie przed zepsuciem, przechowując w najchłodniejszym miejscu. W sytuacji, gdy przygotowujemy wieczorem posiłek na następny dzień wystarczy jak na noc wystawimy garnki do chłodnej pomieszczenia.
  • Przed karmieniem należy bezwzględnie sprawdzić czy jedzenie nie zepsuło się, charakterystyczne pykanie bądź pojawiające się bąbelki w garnku z mięsem świadczą o jego zepsuciu i nie może ono być podane do spożycia przez psy.

JAKIE ILOŚCI I W JAKICH PROPORCJACH?

Wszystko zależy od indywidualnego apetytu naszych psów. Jedne jędzą mniej inne więcej. Podane poniżej proporcje obliczone zostały dla 7 psów. Psy dziennie otrzymują jeden wieczorny, podstawowy posiłek oraz lekką ranną przekąskę.

Przygotowywanie posiłków odbywa się codziennie wieczorem i jest przeznaczone na popołudniowe karmienie dnia następnego. Na jeden posiłek dla stada skłąda się 3,5 kg wypełniacza oraz 2,5 kg mięsa a także różnego rodzaju warzywa, owoce oraz inne składniki urozmaicające dietę.

Poniżej zamieszczamy propozycję tygodniowego menu dla tego typu żywienia z proporcjami dla jednego psa

MENU – JADŁOSPIS

Poniedziałek

Rano – 0,2 kg groszku ptysiowego + 0,5 l mleka

Wieczór – 0,5 kg gotowanego ryżu + 0,35 kg gotowanego mięsa wołowego + 0,2 kg warzyw (marchew, pietruszka, natka, por)

Wtorek

Rano – 0,3 kg wędzonej szprotki

Wieczór – 0,5 kg gotowanego makaronu +0,35 kg gotowanego mięsa drobiowego + 0,2 kg owoców (jabłko, gruszka, banan)

Środa

Rano – 0,3 kg gotowanej wątróbki drobiowej

Wieczór – 0,4 kg makaronu bez gotowania + 0,35 kg gotowanego mięsa wołowego + 0,2 kg wędzonej szprotki

Czwartek

Rano – 0,3 kg suchej karmy

Wieczór – 0,5 gotowanego ryżu + 0,35 kg gotowanego mięsa drobiowego +0,2 kg warzyw (kalafior, fasola szparagowa, brokuły

Piątek

Rano – 0,2 kg płatków owsianych + 0,5l jogurtu naturalnego

Wieczór – 0,5 kg gotowanego makaronu +0,35 kg gotowanego mięsa wołowego + 0,2 kg owoców (banan, jabłko, kiwi)

Sobota

Rano- 0,4 kg gotowanych kurzych łapek z wywarem

Wieczór – 0,4 makaronu bez gotowania + 0,35 kg mięsa drobiowego + 0,2 kg warzyw (kalafior, fasola szparagowa, brokuły)

Niedziela

Rano – 0,2 kg suchej karmy polanej olejem

Wieczór – 0,5 kg gotowanego makaronu + 0,35 kg surowej ryby bez ości + 0,2 kg warzyw (marchew, zielony groszek)

Oczywiście jest to tylko przykładowe menu i każda osoba wybierająca ten sposób żywienia powinna brać pod uwagę indywidualne preferencje smakowe własnych psów. Należy jednak pamiętać, aby nie używać ciągle tych samych składników, gdyż spowoduje to spadek apetytu.

opracowała Ewa Niemczyk

www.alaskan.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Preview:

Spam Protection by WP-SpamFree

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Copy Protected by Tech Tips's CopyProtect Wordpress Blogs.