Dogtrekking

 

Dyscyplina bijąca ostatnio rekordy popularności wśród malamuciarzy, z uwagi na swoją dostępność i integracyjny charakter zawodów. Z początku dystans 25ciu czy 50ciu kilometrów (na takich dystansach są rozgrywane zawody) wydaje się kosmiczny, właściciele obawiają się o psy i ich możliwości. Sugerujemy raczej zadbać o własną formę, a o malamuta się nie martwić, psy zwykle radzą sobie doskonale.

Do zawodów na 25 km nie trzeba wielkich przygotowań, warto jednak się “rozchodzić”. Przynajmniej na miesiąc przed zawodami w każdym tygodniu przejść kilka razy dystans 5 km, raz na jakiś czas dłuższy. Ważne by przetestować obuwie i rozruszać mięśnie, aby nie przytrafiła nam się kontuzja spowodowana szokiem :) . W zależności od stopnia naszej waleczności dystans można pokonywać spacerem, marszem, truchtem lub biegiem:) Najlepsze efekty da połączenie wszystkich technik.

Do dystansu 50 km trening należy rozpocząć najdalej dwa miesiące przed zawodami, idealnie jednak gdy cały rok utrzymujemy dobrą formę. Przez te dwa miesiące poprzedzające start najlepszy jest trening typu canicross (marszobiegi) 2-3 razy w tygodniu po 10 km i raz w tygodniu (weekend) dłuższy 15-25 km. Z czasem staramy się, by mniej maszerować a więcej przebiec. Warto przynajmniej raz wziąć na trening plecak z kilkukilogramowym ładunkiem.

Wielkim wrogiem trekkingowców jest obuwie. Obtarta na pierwszym kilometrze stopa może zmusić do szybkiego zejścia z trasy. Buty muszą być sprawdzone, przechodzone, nigdy nowe. Stopy warto od razu zabezpieczyć plastrami antyodciskowymi lub specjalnym żelem minimalizującym ryzyko obtarć. W plecaku warto mieć zapasową parę skarpetek. Dobrze by buty były lekkie, ale dobrze trzymające kostkę, o stabilnej podeszwie i nieprzemakalne.

Według wielu uczestników dogtrekkingów nie kondycja i odciski są problemem, ale nawigacja. Dogtrekking odbywa się na orientację, a nawiguje się z pomocą kompasu i specjalnej mapy. Niedozwolone jest użycie GPSu, a nawet jeśli go przemycimy i tak niewiele pomoże, bo mapa ilustruje zazwyczaj obszar polno-leśny, gdzie punktami orientacyjnymi są lokalne “atrakcje” typu głaz, drzewo, przydrożna figurka czy numery kwater leśnych. Na kompasie trzeba się więc poznać.

Plecak typu “camel bak” jest wręcz stworzony do trekkingu. Umieszczony na plecach zbiornik – bidon na płyn pozwala bez konieczności zatrzymywania się i szperania napić się wody (wężyk). Są też wersje z termosem, na zimowe wyprawy można mieć pod ręką ciepłą herbatę, która dodatkowo ogrzewa plecy. Plecak nie powinien być ani za mały ani za duży. Musi pomieścić wszystkie przepisowe przedmioty, które trzeba zabrać w trasę. Pomocne będą klamry do zapięcia na brzuchu i umocowania plecaka – podczas biegu będzie się dobrze trzymał. Optymalna waga po załadunku na 50 km to 6-8 kg. Pociechą jest to, że im dalej zajdziemy tym będzie lżejszy. Niestety jego wadą jest jego cena.

Wyposażenie plecaka na 50 km – każdą rzecz pakujemy w osobny foliowy woreczek

 • jedzenie dla psa (lekkostrawne, wysokoenergetyczne)
 • woda dla psa i miska (polecamy materiałową), warto mieć min. litrowy zbiornik; na punktach kontrolnych pies będzie miał możliwość skorzystania z wody, a Ty uzupełnienia jej zapasów
 • woda dla Ciebie (trzeba liczyć min. półtora litra)
 • energetyzujące przekąski dla ciebie (polecamy żelazny zestaw: snikersy i kabanosy pocięte w kawałeczki, odradzamy tradycyjny “prowiant”) – będziesz musiał jeść, bo wydatkowanie energii jest znaczne
 • zestaw pierwszej pomocy w wersji mini (altacet w tabletce, plastry, środki p-w bólowe, opatrunek, może coś na oparzenia, ew. środek na komary)
 • zapasowe skarpetki
 • okycie p-w deszczowe
 • telefon komórkowy
 • Ubiór: w zależności od pory roku, sportowy, nie krępujący ruchów, nie zbyt cienki i nie zbyt gruby. Najlepsze są oczywiście materiały oddychające.
 • Buty jak wyżej i latarka – czołówka (dogtrekkingi odbywają się również w godzinach nocnych).
 • Dodatkowo: nieprzemakalny “mapnik” na szyję i kompas do kieszeni, pas i lina oraz klasyczne szorki dla psa.

Aktualnie w Polsce działa kilka organizacji proponujących rywalizacje w tej dyscyplinie właściwie przez cały rok, sprawdź co się dzieje aktualnie

Zobacz sukcesy malamutów

 

Akcesoria niezbędne do uprawiania dogtrekkingu :

Szelki typu Sled (Manmat)- użyj ich jeśli pies idzie z przodu i ciągnie Szelki typu Guard (Manmat)
Linka z amortyzatorem (Manmat)(na 1-2 psy) Pas do canicrossu (Manmat)

autor: trustin
foto:  Mili Klupś

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Preview:

Spam Protection by WP-SpamFree

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Copy Protected by Tech Tips's CopyProtect Wordpress Blogs.