Chondrodysplazja (CHD)

CHONDRODYSPLAZJA
(Dwarfizm)

Wielu początkujących malamuciarzy często zastanawia się czym jest oznaczenie CHD i numer towarzyszące prezentacjom niektórych psów, zazwyczaj amerykańskich. CHD oznacza, że pies jest wolny od choroby dziedzicznej o nazwie chondrodysplazja i posiada na to stosowny certyfikat.

Chondrodysplazja to choroba genetyczna polegająca na tym, że kości rodzących się szczeniąt są niepoprawnie zbudowane. To sprawia że ich kończyny w trakcie wzrostu deformują się. Powoduje ją prosty recesywny gen – czyli dwoje rodziców musi być jego nosicielami aby urodziło się chore szczenię. Początkowo choroba dotknęła tylko malamuty, obecnie jednak pojawiła się również w innych rasach.

Wykrycie choroby u szczeniąt jest dośc trudne bez prześwietlenia RTG. Sama choroba objawia się w trakcie wzrostu, jednak w bardzo zróżnicowanym stopniu. Nazwa dwarfizm wzięła się od słowa dwarve, co oznacza krasnoludka, gdyż początkowo uznano, powoduje skarlenie psa. Tymczasem niektóre chondrodysplastyczne psy wydają się całkiem normalne, niektóre sa faktycznie mniejsze, a inne mogą sylwetką przypominać psa rasy basset. Znane są jednak przypadki, gdy pies dotknięty tą chorobą jest nawet większy niż przewiduje wzorzec alaskana. Dlatego zaczęto używać nazwy “chondrodyzplazja”, która lepiej obrazuje specyfikę choroby.

Zdjęcia malamutów z chondrodysplazją

Po 1970 roku poprzez realizowany pod patronatem AMCA projekt ekeperymentalnej hodowli (test breeding) wyselekcjonowano osobniki-nosicieli i wolnych od genu dwarfizmu. Mimo, że program wzbudził wiele kontrowersji, był niezwykle skuteczny i dziś problem chondrodysplazji praktycznie nie istnieje (choroba nie jest nawet wykazywana przez OFA jako śledzona statystycznie).

Obecnie AMCA prowadzi program certyfikacji psów wolnych od chondrodysplazji. Szczenię urodzone z rodziców wolnych od CHD (posiadających certyfikaty) może uzyskać swój unikalny numer (certyfikat), który zaświadcza że jest ono również od niego wolne (koszt certyfikatu to ok 10$). Nie ma potrzeby wykonywania żadnych badań, certyfikat można uzyskać również korespondencyjnie na podstawie rodowodu.

W Europie problem chondrodysplazji praktycznie nie istniał i nie istnieje, mało który hodowca kojarzy jak może wyglądać pies dotknięty tą chorobą, stąd małe zainteresowanie certyfikowaniem. Poza tym dla większości europejskich psów uzyskanie certyfikatu jest w zasadzie niemożliwe. Jedynym sposobem uzyskania certyfikatu dla psa, którego rodzice go nie posiadają, jest włączenie go do trwającego nadal w AMCA programu eksperymentalnego (w jego ramach pies jest eksperymentalnie kojarzony po to by jednoznacznie stwierdzić czy nie jest nosicielem genu), bądź oczekiwanie na wynalezienie testu DNA.

Niektórzy zagraniczni hodowcy (USA, Australia, RPA) bardzo rygorystycznie przestrzegają certyfikacji CHD. Nie wykorzystują w hodowli niecertyfikowanych psów, a nawet zastrzegają w umowie sprzedaży szczenięcia zakaz kojarzenia go poza programem CHD. O dziwo ten rygorystyczny trend zdaje się opuszczać Stany i przenosić sie własnie na Antypody, gdzie wielu hodowców w ostatnim czasie sprowadziło psy ze Stanów. W celu ochrony wolnych od CHD nowopowstałych australijskich linii, tamtejsi hodowcy stworzyli własny program certyfikacji bazujący na danych amerykańskich. Mimo że i tam choroba nie jest zagrożeniem dla rasy (takim jak np. dysplazja bioder czy choroby oczu), restrykcje hodowlane bywają bardzo daleko idące, co w efekcie sztucznie dzieli świat hodowów na tych hodujących “elitarnie” (wolny od CHD) i resztę. Ten podział i kontrowersje jemu towarzyszące stanowią obecnie dla tamtejszego środowiska jeden z głównych problemów rasy.

Od dłuższego czasu trwają badania nad testem DNA, który ma pozwolić na wykluczenie nosicielstwa dwarfizmu i raz na zawsze zakończyć podział psów na te z certyfikatami i na te bez…

autor: trustin
na podstawie

  • www.malamutehealth.org
  • Alaskan Malamute Club of America www.alaskanmalamute.org

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Copy Protected by Tech Tips's CopyProtect Wordpress Blogs.