Alaskan Malamute FAQ

foto Anna Chećko

Ogólą charakterystykę malamuta i odpowiedź na większość podstawowych pytań znajdziesz w artykule : Jaki jest malamut ?

  1. Dlaczego malamut wyje ? Malamut z reguły nie szczeka i większość werbalnych odgłosów wydaje poprzez wycie. Przyczyn wycia malamuta może być kilka jak i wiele jest jego rodzajów :) Radosne, gardłowe woo-woo zwykle usłyszysz od malamuta na powitanie – malamut w ten sposób okazuje radośc ze spotkania, zaczepia, wita się. Wysokie przeciągane wycie połączone z dynamicznymi skokami towarzyszy podnieceniu, a to objawia się przed treningiem, jedzeniem, wszystkim co nakręca psa. Najbardziej dokuczliwe i  problematyczne jest smętne, uporczywe wycie. Tak najczęściej wyje malamut sfrustrowany, nieszczęśliwy, gdy zamykamy go w kojcu, zostawiamy samego w domu. Aby tego uniknąć trzeba przede wszystkim malamuta zrozumieć : to niezwykle towarzyski pies, uwielbiający towarzystwo człowieka, każda samotność wywołuje w nim frustrację, którą będzie obwieszczał wyciem, kopaniem, niszczeniem. Jeśli wybrałeś życie z malamutem – bądź mu towarzyszem, nie trzymaj całymi dniami w kojcu, dostarczaj mu aktywności, spędzaj z nim czas, najlepiej trzymaj go zawsze blisko siebie lub daj mu wolność wyboru miejsca w którym chce wypoczywać.  Gdy zostawiasz go samego w domu, bezpośrednio przed wyjściem wybiegaj go, pobaw się z nim, poszalejcie. Przed samym wyjściem uspokój go, daj zabawkę. Zmęczony i pewny, że niedługo wrócisz będzie wypoczywał. Towarzystwo innych malamutów lub sygnał przejeżdżającej karetki potrafią spowodować, że malamuty “śpiewają”, to wycie jest bardzo specyficzne, przeciągłe, rytmiczne, bywa wręcz ogłuszające gdy pies śpiewa w pomieszczeniu.
  2. Czy malamut może mieć niebieskie oczy ? Czystej rasy malamut nie będzie miał niebieskich oczu, a jeśli wystąpią jest to element dyskwalifikujący psa w hodowli. Oczy malamuta są zawsze brązowe. ZOBACZ: Genetyka koloru oczu malamuta 
  3. Co dla malamuta : obroża, szelki, kantarek czy kolaczatka ? Malamut jest psem, który ma naturalną potrzebę eksplorowania otoczenia, do tego jest ciekawski, niezależny i lubi przeć do przodu. Gdyby nie wola ciągnięcia psy te nie stałyby się “lokomotywami północy” umożliwiającymi ludziom północy transport i w dużej mierze przeżycie. Na spacerze malamut na pewno będzie ciągnął, w związku z tym najlepsze dla niego są szelki : parciane, typu guard w których malamut czuje się wygodnie, a ty masz nad nim pełną kontrolę. W porządku jest też obroża, ale parciana, półzaciskowa, zakładana przez głowę bez sprzączki. Kantarek … są jego zwolennicy i przeciwnicy, kantarek działa na zasadzie wykręcenia głowy psa przy każdej próbie ciągania, a więc na zasadzie negatywnego bodźca. Mimo, że pies się do tego przyzwyczai, to zupełnie nie o to chodzi w spacerowaniu z malamutem! Malamuta albo układasz tak by był posłuszny (ZOBACZ: Przywoływanie malamuta), albo po prostu uwielbiasz to, że na każdy Wasz spacer jest dynamiczny ! Co do kolczatki to nie powinna ona być stosowana dla żadnego psa, jest ona przejawem nie siły, a słabości i ignorancji właściciela.  ZOBACZ : Może zmienić przyzwyczajenia ? 
  4. Co zrobić żeby malamut nie ciągnął ? Malamut musi ciągnąć, bo jest psem zaprzęgowym lokomotywą północy, ciąganie to sens jego życia i nie wolno go za to karcić ! Możliwość uprawiania dynamicznego marszu, joggingu czy roweru z psem to sens posiadania malamuta. Osoby, które nie lubią tego rodzaju aktywności mogą nie być zadowolone z życia z malamutem, ponieważ tego psa trzeba zawsze prowadzić na smyczy z uwagi na silny pociąg do eksplorowania otoczenia i ucieczek. Nauka związana z przywoływaniem, chodzeniem na luźnej smyczy jest bardzo żmudna i wymaga ogromnego nakładu pracy (dużo większego niż w przypadku innych ras), niemniej jednak jest możliwa. ZOBACZ: Przywoływanie malamuta 
  5. Czy malamut jest psem agresywnym ? Z ilości oddawanych z tego powodu corocznie psów, ilości zgłoszeń problemów i ilości wyszukań internetowych związanych z agresją u malamuta wnioskujemy, że agresja jest bardzo poważnym problemem tej rasy. Malamut na pewno jest psem dużym i bardzo silnym, a do tego niezależnym, pierwotnym. Ta mieszanka powoduje, że niewłaściwie prowadzony bardzo łatwo przejmuje kontrolę w rodzinie, a następnie z powodzeniem broni swojej pozycji. Niewiele osób ma czas i wiedzę by malamuta dobrze wychować. Wymaga to wyjątkowej konsekwencji, a jednocześnie czułości, gdyż malamut jest psem który na tradycyjną tresurę reaguje bardzo źle.  Malamut nie wychowa i nie ułoży się sam, jeśli nie masz wiedzy i pomysłu który akceptuje i będzie z konsekwentnie realizować cała Twoja rodzina (dzieci, babcia…) malamut może Ci sprawiać problemy. Jeśli masz już problem skorzystaj z pomocy profesjonalnego behawiorysty (kontakty).
  6. Czy malamut będzie pilnował posesji ? Nie. Najpewniej zaśnie, złodzieja przywita merdaniem ogona ewentualnie radosnym cichym woo-woo, być może znajdzie dziurę w płocie i uda się “na miasto” … Jego widok na pewno będzie odstraszał przechodniów i jedynie w tym można upatrywać aspektów bezpieczeństwa.
  7. Jaki duży jest malamut ? Idealne parametry malamuta : samiec 63,5 cm 38 kg , suka 58,5 cm 34 kg. Niestety w hodowli panuje trend wielkościowy, psy są nadmiernie wysokie i ciężkie. W naturalnych warunkach Arktyki byłoby ciężko przeżyć i efektywnie pracować w zaprzęgu.
  8. Czy malamut nadaje się do dogoterapii, jako pies dla niepełnosprawnego dziecka ? Malamut nie jest psem w żaden sposób predysponowanym do pracy przy rehabilitacji osób niepełnosprawnych, tym bardziej dzieci. Jest to pies niezależny, silny i dynamiczny, najmniejsze błędy wychowawcze wywołują u niego zachowania agresywne. W Polsce na palcach jednej ręki mozna policzyć osoby, które posiadają kompetencje i malamuty przygotowane do tego by powierzyć im zadanie rehabilitacji dziecka. Nie istnieje póki co żaden spójny system ewaluacji kompetencji rehabilitanta, tym bardziej psa. Zdecydowanie odradzamy więc zakup szczenięcia z pomysłem wykorzystywania go w zajęciach, odradzamy też zakup szczenięcia dla niepełnosprawnego dziecka. Przeznaczeniem malamuta jest uciąg ładunku i mimo, że Inuici w procesie hodowli eliminowali agresję niekoniecznie robią to współcześni hodowcy. Tym bardziej żadna z hodowli nie specjalizuje się w selekcji malamutów w kierunku dogoterapii, a więc zapewnienia hodowcy, że szczenię będzie się nadawało będzie kłamstwem.

 

zajrzyj wkrótce po nowe FAQ

PRZEŚLIJ SWOJE PYTANIE

 

 

 

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Copy Protected by Tech Tips's CopyProtect Wordpress Blogs.